יום שישי , 25 יולי 2014
חדשות מתפרצות
אתה נמצא כאן: ראשי » חדשות מאריאל » משולחנה של אילנה נולמן » אגרת 1 – משולחנה של מנהלת אגף החינוך אילנה נולמן – קיץ 2013

אגרת 1 – משולחנה של מנהלת אגף החינוך אילנה נולמן – קיץ 2013

אגרת 1 – משולחנה של מנהלת אגף החינוך אילנה נולמן – קיץ 2013

לפני כחודשיים נפלה בחלקי זכות גדולה שעימה אחריות כבדה – להוביל את מערכת החינוך בעיר שלי – אריאל, בה משפחתי ואני מתגוררים מעל 22 שנים. אני מתייחסת לתפקיד בכובד ראש המלווה ביראה, ומבקשת לשתף אתכם בחזון לאורו אני מצעידה את מערכת החינוך בעיר שלנו.

חינוך למיצוינות – ערכים עם דעת

המיצוינות – היא תפישת עולם אופטימית וחיובית לאורה אני צועדת שנים רבות כאשת חינוך, ולפיה כל אדם יכול יותר. זו אמונה באדם וביכולותיו להתקדם, ללמוד ולהצליח. עלינו החינוכאים לטעת בכל תלמידה ותלמיד את האמונה המלאה בעצמו וביכולותיו וכן את השאיפה המתמדת לעשות את הטוב ביותר, באופן הטוב ביותר למען עצמו ולמען החברה בה הוא חי!

לחזון זה שני צירים השזורים זה בזה:

א.      הציר האחד הם הערכים – השאיפה היא לחנך את הילדים והנוער שלנו לרגישות חברתית ולנתינה, לכבוד הדדי ובעיקר לערבות הדדית.

ü      את המפעל הייחודי "תעודת בגרות חברתית" שהחל להוביל בשנים האחרונות התיכון שלנו ביחד עם שלומי עמר, מנהל יחידת הנוער נרחיב כך שמרבית התלמידים ישתתפו בו.

ü      בראשית השנה נחתים הורים של תלמידי ט'-יב על אגרת של התנדבות לשעת חרום ואני מאמינה שרבים יחתמו עליה (בתקווה שלא נזדקק לה בפועל).

ü      את הפרויקטים השונים של מד"צים שיש בחטיבה ובתיכון נרחיב, כך שנוכל לשתף תלמידים רבים יותר במפעלי תמיכה וסיוע לחבריהם.

ü      אנו שואפים להיות "עיר מתנדבת" – כדברי ראש העיר.

ב.      הציר השני זו הדעת – בימים אלה סגרתי תכניות אקדמיות ייחודיות בתחום הרובוטיקה מגני הילדים ועד לתואר, עם האוניברסיטה באריאל. חיבור משמעותי זה בין מערכת החינוך הפורמאלית לאוניברסיטה הוא ייחודי ופורץ דרך במדינה. השותפים למפעל זה הם: המחלקה לרובוטיקה של האוניברסיטה בראשותו של פרופ' צבי שילר, בית הספר להנדסאים שבקמפוס, משרד החינוך באמצעות המינהל למדע וטכנולוגיה, רשת אורט, אשכול הפיס העירוני, קרן קר"ב, חברת רובוטק ועמותת FLL.

שלוש מטרות על הוגדרו לתכנית; מחקר, יישום בפועל ותרומה לקהילה. הרעיון המרכזי הוא להרחיב את מסגרת החינוך החווייתי-יישומי ובכך לחבב ולקרב את הילדים והנוער אל העולם המדעי-טכנולוגי המתקדם המקיף אותנו. היישום אמור לעסוק בשאלות מחקריות הנוגעות בחיי היום יום שלנו, שבאמצעותן ניתן יהיה לגבש פתרונות, לתכנן ולבנות דגמים רובוטיים העונים על צרכים אנושיים שונים, ובכך להפוך את הסביבה בה אנו חיים לטובה יותר.

דרך של שיתופי פעולה

זו דרך ההולמת אנשי חינוך. מכניסתי לתפקיד אני פועלת להעמיק את שיתופי הפעולה בין אנשי החינוך ומנהלי מוסדות החינוך לבין גורמים שונים בעיר ומחוצה לה, מתוך אמונה עמוקה בסינרגיה ובעובדה שהחוכמה היא נחלת הכלל וש – 2<1+1.

ü      אגף החינוך חזר לעבוד בשיתוף פעולה הדוק ביותר עם שלומי עמר, מנהל מחלקת הנוער בעיר (חברת גוונים), לטובת העשייה המערכתית והרחבה למען הנוער בעיר. כך למשל מצאנו מקום פעילות הולם עבור תנועת הנוער "בני-עקיבא" בבית הספר מילקן ועבור "הנוער הלאומי" בבית הספר עליזה בגין.

ü      האגף חזר לשיתוף פעולה עם הפסג"ה (המרכז לפיתוח סגלי הוראה) והמנהלת חני יוסף - כגוף המקצועי והמוסמך ביותר להכשיר אנשי הוראה.

ü      מכניסתי לתפקיד מיסדתי קשרי עבודה אמיצים עם אריאל תורג'מן, מנהל היכל התרבות – מתוך האמונה כי חינוך ותרבות הם שני צדדים של אותה המטבע. בתיווכו אנחנו בדרך לסגור הסכם עם "סל תרבות ארצי" שיוזיל עליות ויאפשר הרחבה משמעותית של העושר התרבותי אליו נוכל לחשוף את תלמידינו.

ü      שיתוף פעולה משמעותי ואיכותי עם יו"ר ועדי ההורים של בתי הספר – אני רואה בהורים שותפים מלאים בהצלחת העשייה החינוכית בעיר ולכן מקיימת איתם דיוני עומק בנושאים שונים ומגוונים. למשל כיצד להיערך כראוי לקיצוץ של שעה אחת בשבוע הלימודים בבתי הספר היסודיים בשנת הלימודים הבאה ולאפשר ניצול אפקטיבי יותר של השעות הפרטניות עבור התלמידים.

ü      העמקת והרחבת שיתופי הפעולה עם היחידה לקידום נוער ובראשה הד"ר הלנה לנדה, שבזכות עבודתה המקצועית והאיכותית ובזכות צוות המורים שלה, מביאה את תלמידיה להישגים משמעותיים – המקום הראשון המחוז בהשיגי בגרויות החורף 2013 – 75% זכאות בבגרות!

ü      העמקת שיתופי הפעולה עם אגף הרווחה באריאל ובראשו אלי גילעד – לטובת תלמידים בעלי מוגבלויות וכאלה המגיעים ממשפחות קשות יום ומעוטות יכולת. למשל בימים אלה אנו פותחים קבוצה חברתית עבור 17 בני נוער תושבי אריאל נכים (שיתוק מוחין, אוטיזם ופיגור קל). הכוונה היא לצרפם לתנועת הצופים (שיתוף פעולה גם עם מחלקת הנוער) ולהסתייע גם באנשי חינוך מתנדבים, שיפגשו אותם לפחות בשני ערבים במהלך השבוע.

ü      גיוס אנשי חינוך גמלאים להתנדב בפרויקטים שונים חינוכיים ואקדמיים – הלב מתרחב מההיענות לה אנחנו בתחום זה. למשל שתי נשות חינוך מדהימות ששמחו להצעתי לעבוד עם קבוצת בני הנוער הנכים: אורית מלול, מורה מצוינת לחינוך מיוחד, מצטיינת העיר לשנת תשע"ג, שפרשה השנה לגמלאות ואורה אנטר, המסיימת בימים אלה את לימודי התואר השני ביעוץ חינוכי בבר-אילן.

לסיכום – חלומות, שאיפות ומימושן

מחקרים רבים מוכיחים כי אדם ללא שאיפות – לעולם לא יגיע,

אדם שמכוון נמוך – יגיע נמוך,

ואדם שמכוון גבוה – יגיע גבוה וגם יצליח!

אנחנו – מכוונים מאוד גבוה!!!

להתראות באגרת הבאה בה אתייחס גם לנקודות הבאות:

ü      גיוס משאבים – מפעל הפיס, משרד החינוך, משרד התרבות, משרד הספורט, המשרד לאיכות הסביבה ועוד,

ü      שיפור מבני חינוך – עליזה בגין והממ"ד,

ü      הצטיידות בתחום המחשוב – רכישת מחשבים ומקרנים לביה"ס,

ü      הרחבת תחומי האמנויות בחט"ב,

ü      העמקת והרחבת תחומי הזהות היהודית ומורשת ישראל בתכניות הלימודים,

ü      פרויקט "עיר ללא אלימות" בתחום החינוך,

אודות מירי אלהרר

השאר תגובה

גלול למעלה